XIII edycja Dworu Artusa w Gdańsku zakończona

PodiumOd piątku do niedzieli w Gdańsku walczyły najlepsze florecistki świata. W sobotę w turnieju indywidualnym zwyciężyła Rosjanka – Tripapina Svetlana, a w niedzielę najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Włoch.

Zakończyła się XIII Edycja ”Dworu Artusa”. Na Pucharze Świata w Gdańsku we florecie kobiet zabrakło kilka głośnych nazwisk. W tym roku nie przyjechały m.in. Elisa Di Francisca, Aida Szanajewa oraz Valentinna Vezzali – wielokrotna medalistka olimpijska, Mistrzostw Świata i Europy. Wszystkie te zawodniczki zakończyły już karierę. Z powodu choroby nie pojawiła się również obecna liderka światowego rankingu FIE – Arianna Erigo.

W turnieju indywidualnym wystartowało 177 zawodniczek. Na liście startowej znalazło się 25 Polek. Tylko trzem z nich – Hannie Łyczbińskiej, Marice Chrzanowskiej oraz Julii Walczyk – udało się zakwalifikować do turnieju głównego rozgrywanego w sobotę. Niestety wszystkie biało-czerwone reprezentantki poległy już w pierwszej fazie turnieju głównego, nie awansując do czołowej ’32’. Najlepsza z Polskich florecistek – Hanna Łyczbińska – uplasowała się na 35 miejscu. Puchar Świata w Gdańsku zwyciężyła Rosjanka Tripapina Svetlana, pokonując w finale Francuskę Ranvier Paulinę 15:5.

Do turnieju drużynowego zgłosiło się 19 drużyn. Pierwsze spotkanie o wejście do ‚8’, Polki wygrały z Kanadyjkami 45:41. Nie udało się im jednak awansować do półfinału, gdyż przegrały o wejście do czołowej czwórki z Rosjankami 45:35. Ostatecznie Polskie zawodniczki ukończyły turniej na 7 pozycji, wygrywając ostatni mecz z reprezentacją Niemiec. Drużynowy Puchar Świata ”Dwór Artusa” wygrały Włoszki. W finale po widowiskowym i bardzo zaciętym pojedynku pokonały różnicą tylko jednego trafienia Rosjanki 45:44. Jest to już czwarty triumf Italii w Gdańskim turnieju.